Najczęstsze błędy przy wymianie dachu

Remont dachu to inwestycja złożona, podczas której nie wszystkie etapy przebiegają zawsze po naszej myśli. Warto wcześniej dowiedzieć się, co najczęściej może pójść nie tak, abyśmy mogli ustrzec się przed tymi właśnie błędami. Musimy wiedzieć, że za remont dachu nie warto jest zabierać się o każdej prze roku. Jesienne czy wiosenne deszcze potrafią skutecznie utrudnić tego typu inwestycje, dlatego warto jest dobrze przemyśleć okres rozpoczęcia inwestycji. Późne miesiące jesieni to tak naprawdę ostatni dzwonek dla nas, byśmy przeprowadzili ostateczną rewolucję dachową. Na co zwrócić uwagę, aby wymiana dachu przebiegła w sposób sprawny?

Które elementy wymagają wymiany?

Czasami wydaje nam się, że wymianę dachu ograniczymy jedynie do wymiany kilku pękniętych dachówek. Niestety, często okazuje się to być jedynie życzeniem, a usterka wymaga sporego remontu. Wymiana całego pokrycia jest czasami zgodna z naszymi oczekiwaniami – dzisiejsze materiały pozwalają uzyskać lekkie dachy dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Obojętnie, czy dokonujemy wymiany dachu czy też dopiero go budujemy, warto jest mieć ten fakt na uwadze. Należy upewnić się, czy poszycie dachu jest w dobrym stanie, to znaczy czy warstwa izolacyjna stanowi zwartą, pozbawioną wypaczeń całość. Miejsca, którym warto poświęcić szczególną uwagę, to okolice gwoździ oraz śrub, których ostre zakończenie zagraża dobremu stanowi izolacji. Gdy poszycie zerwie się, takie miejsce należy na nowo zabezpieczyć za pomocą wstęg lub sznurów butylowych.

Lekkie pokrycia dachowe

Wymiana pewnych części dachowych oznacza zazwyczaj możliwość skontrolowania więźby dachowej oraz przestrzeni, jaka znajduje się wokół niej. Warto wykorzystać tę okazję i dokładnie zbadać stan krokwi, łat i kontrłat przy stosowaniu lekkie pokrycia dachowe na górnych częściach stropu dachu. Nasze oględziny powinniśmy przeprowadzić zwracając szczególną uwagę na miejsca zawilgotniałe lub z widocznymi zmianami wynikłymi z działania szkodników.

Nieoptymalna wentylacja

Chociaż zależy nam na tym, aby dachy chroniły przed zimnem i czynnikami zewnętrznymi, to czasami stare poszycie nie zapewnia odpowiedniego przepływu powietrza. Jeżeli pokrycie zostanie nadmiernie uszczelnione, gdy np. szczególnie zależy nam na tym, aby osiągnąć cichy dach, to skondensowana para wodna nie ma drogi ujścia. Jak łatwo można wydedukować, nadmierna ilość wilgoci będzie prowadziła do powstawania pleśni lub przyczyniała się do znacznego pogorszenia estetyki wnętrz.

Co na sam koniec?

Wymiana dachu wymaga oczywiście wyboru nowego poszycia. Warto zwracać uwagę na materiały, które zapewnią nam lekkie pokrycia dachowe. Należą do nich na przykład nowoczesne blachodachówki. Wykonane z dbałością o szczegóły oraz z tworzywa dobrej jakości będą przez lata chroniły nasz dach przed zniszczeniem. Blachodachówka łączy w sobie najlepsze cechy blachy (lekkość) oraz dachówki (solidne wykonanie, wysoka odporność). Za tym rodzajem poszycia przemawia również szeroka paleta możliwości zarówno jeśli chodzi o kolor, jak i kształt.

Lekkie pokrycia dachowe